درباره ما

تا به امروز سفرهای شهری و بین شهری، تنها در قالب مسافر و راننده انجام می‌شد و خبری از سفرهای اشتراکی نبود. روی کار آمدن تاکسی‌ها اینترنتی، کمی سیستم حمل و نقل کشورمان را متحول کرد. اما امروز شاهد حضور استارتاپی جوان و پرقدرت با ایده‌ای ناب در زمینه حمل و نقل ایران هستیم. همراجو نام یک استارتاپ نوپا است که با هدف کاهش هزینه‌های حمل و نقل و کاهش آلودگی هوا پا به عرصه گذاشته‌اند. همراجو قصد دارد تا به صورت کلی، سیستم حمل و نقل را دگرگون کند و حضور خودروهای تک سرنشین را در تهران و سایر شهرهای بزرگ ایران کاهش دهد.

همراجو چیست و چطور کار می‌کند؟

اگر شما قصد دارید تا از یک مبدا به مقصدی خاص بروید، می‌توانید به دنبال افرادی بگردید که قصد دارند شما را همراهی کنند. به این طریق می‌توانید در طول مسیر همسفرانی خوش صحبت داشته باشید تا مسیر طولانی به شما سخت نگذرد. همچنین می‌توانید هزینه این سفر درون شهری یا حتی برون شهری را با همسفر خود شریک شوید. متاسفانه در حال حاضر با گران شدن قیمت بنزین، حتی برای سفرهای درون شهری نیز باید هزینه‌های زیادی را بپردازید. از طرف دیگر، هزینه‌های حمل و نقل شخصی همانند تاکسی و آژانس نیز شدیدا افزایش پیدا کرده‌اند. به همین خاطر بهتر است افرادی که هم مسیر هستند، با هم از یک وسیله نقلیه استفاده کنند. با این کار هم در هزینه‌های دو طرف صرفه‌جویی می‌شود، هم دیگر لازم نیست مسیر را به تنهایی طی کنید و یک همسفر خوش صحبت خواهید داشت. علاوه بر آن، می‌توانید به کاهش آلودگی شهر خودمان نیز کمک شایان توجهی کنیم.

تفاوت همراجو با سایر تاکسی‌های اینترنتی چیست؟

شاید تا به این لحظه تصور کرده باشید که این همراجو شباهت زیادی به تاکسی‌های اینترنتی دارد. اما باید بدانید که همراجو یک ایده کاملا جدید، نو و خلاقانه است که به صورت کامل با تاکسی‌های اینترنتی تفاوت دارد. جالب است بدانید که عملکرد همراجو متفاوت و به صورت کامل بالعکس تاکسی‌های اینترنتی است. این یعنی به جای اینکه مسافر درخواست خود را برای سفر اعلام کند، راننده مقصد و ساعت حرکت خود را اعلام می‌کند. او همانند یک آگهی اینترنتی، اعلام می‌کند که از کدام مبدا به کدام مقصد و در چه ساعتی قصد حرکت دارد. همچنین نوع وسیله نقلیه و امکاناتی همچون موسیقی و یا امکان سیگار کشیدن در خودرو را اعلام می‌کند. سپس مسافرانی که در این مسیر می‌توانند با او همراه شوند، اعلام حضور می‌کنند و با هماهنگی می‌توانند هم مسیر شوند.

در حقیقت افرادی که دارای وسیله نقلیه هستند، تحت پوشش یک برند خاص فعالیت نمی‌کنند. آنها افرادی معمولی هستند که ممکن است هر روز در یک ساعت خاص از یک مبدا مشخص به یک مقصد ثابت می‌رود و می‌خواهد هزینه حمل و نقل خود را کاهش دهد. همسفران نیز معمولا کسانی هستند که به دنبال فرار از شلوغی سیستم نقلیه عمومی و کاهش هزینه‌های حمل و نقل خصوصی هستند. این دو کاملا با هم در مشارکت هستند و می‌توانند نیاز یکدیگر را به خوبی حل کنند.

چرا باید با همراجو همراه شویم؟

حقیقتا افزایش شدید قیمت ارز و تحریم‌های اقتصادی علیه ایران باعث افزایش قیمت بسیار زیاد قطعات یدکی خودرو شده. معمولا قطعات یدکی کیفیت بسیار کمی هم دارند و پس از مدتی کوتاه نیاز به تعویض خواهند داشت. به همین خاطر است که هزینه‌های حمل و نقل چندین برابر شده و با دریافتی‌های بسیار محدود ادارات و سازمان‌های مختلف، پرداخت آنها بسیار دشوار خواهد بود. از طرف دیگر سوار کردن مسافر مثل مسافرکش ممکن است شما را از مسیر منحرف کند یا باعث شود تا دیرتر به محل کار خود برسید. همچنین سوار کردن مسافران مختلف ممکن است دشوار باشد، استهلاک خودروی شما را افزایش دهد یا اینکه شما را به خطر بیاندازد. اما با همراجو می‌توانید در مسیرهای روتین و روزانه خود، همسفری خوش صحبت پیدا کنید و دیگر نگران مشکلات احتمالی نباشید. معمولا کسانی که صبح‌ها برای رفتن به محل کار یا بازگشت از محل کار دارای یک روتین همیشگی هستند، به راحتی با هم همسفر می‌شوند و با این کار هزینه‌های رفت و برگشت بسیار کاهش داده می‌شود.

از طرف دیگر اگر شما بخواهید بدون وسیله نقلیه شخصی عازم محل کار خود شوید، قطعا با ترافیک‌های صبحگاهی، صف‌های طولانی و وسایل نقلیه عمومی بسیار شلوغ رو به رو خواهید شد. اینکه در دقایق ابتدایی صبح به شکل بسیار نامناسبی سوار اتوبوس‌های شدیدا شلوغ شوید، قطعا تاثیر نامناسبی بر روی روحیه شما خواهد گذاشت. همچنین قیمت تاکسی، آژانس و حتی تاکسی‌های اینترنتی به خاطر گرانی بنزین، شدیدا افزایش پیدا کرده و باعث شده تا نتوانید هر روز از آنها استفاده کنید. اما با همراجو می‌توانید یک همسفر مطمئن پیدا کنید و هزینه این مسیر را با او شریک شوید. به این طریق هزینه‌ای کمتر از آژانس و کمی بیشتر از وسایل نقلیه شخصی را پرداخت خواهید کرد و در آرامش محض به مقصد خود خواهید رسید. در ضمن لازم نیست که نگران امنیت سفر خود باشید، زیرا همراجو تمامی مدارک شناساسی، اعم از مدارک شناسایی شخصی و مدارک مالکیت خودروی همسفران شما را به خوبی بررسی می‌کنند. پس با همراجو آسوده و ارزان سفر کنید!